Liturghie arhierească la catedrala mitropolitană din Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, duminică, 6 noiembrie, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în catedrala mitropolitană „Sfinţii Trei Ierarhi”, din Timişoara.

În cadrul slujbei, Preasfinţia Sa a hirotonit în treapta preoţiei pe diaconul Mihai Herghelegiu, numit preot pe seama  parohiei Sânpetru Mic, din cadrul protopopiatului Sânnicolau Mare şi a hirotonit întru diacon pe teologul Marius Adrian Rumega, numit pe seama parohiei Timişoara-Iosefin, din protopopiatul Timişoara I. În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a XXIV-a după Rusalii (Învierea fiicei lui Iair) Luca 8, 41-56.

În final, Preasfinţia Sa a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitul Părinte Nicolae, Mitropolit al Banatului.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul catedralei mitropolitane, condus de pr. Dan Dragomir.


 

Comments are closed.