Lucrări la parohia Timişoara Iosefin

La iniţiativa P.On. Părinte vicar-administrativ dr. Ionel Popescu şi cu sprijinul Consiliului parohial, în ultima perioadă de timp la biserica parohiei Timişoara Iosefin s-au desfăşurat ample lucrări de renovare a exteriorului. Lucrările de renovare şi restaurare încheiate anul acesta au avut în vedere refacerea integrală a faţadei bisericii şi a clopotniţei, recondiţionarea acoperişului, realizarea drenajului în jurul fundaţiei, eliminarea igrasiei, amenajarea şi compartimentarea demisolului unde au fost create spaţii pentru activităţi cu copiii şi tinerii, un birou parohial, precum şi o capelă destinată credincioşilor cu deficienţe de auz şi vorbire, împodobită cu icoane realizate în tehnica mozaic. Costurile acestor lucrări ample s-au ridicat la suma de aproximativ 200.000 de euro, majoritatea banilor provenind din donaţiile credincioşilor. Strădania preoţilor şi a credincioşilor parohiei va fi răsplătită anul acesta prin binecuvântarea lăcaşului de cult, cu prilejul aniversării a 75 de ani de la târnosirea lui.

Leave a Reply