Manifestare dedicată persoanelor vârstnice în parohia Timişoara-Iosefin

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, parohia Timişoara- Iosefin în colaborare cu Societatea Femeilor Creştin Ortodoxe din Timişoara a organizat marţi, 1 octombrie o manifestare spiritual-culturală dedicată zilei vârstnicului, la care au participat vârstinici de pe raza parohiei şi din cadrul societăţii mai sus amintite. După oficierea slujbei de seară, evenimetul a continuat în sala de festivităţi a parohiei din piaţa Mocioni, nr 9, care a debutat cu o meditaţie consacrată acestei zile, accentuând importanţa pe care o are în viaţa vârstinicilor credincioşi în Biserică. Apoi corul parohiei „Doina Banatului”, condus de prof. Nicolae Şincari a susţinut un recital de cântece religiose şi patriotice, iar în final artistul Ioan Arieşan a prezentat un buchet de cântări acompaniat de chitară. „Scopul evenimentului rezidă în recunoaşterea, aprecierea şi preţuirea celor care o viaţă întreagă au activat în Biserică şi în societatea noastră românească. La final participanţii au primit pachete cu dulciuri şi alimente din partea Societăţii Femeilor Creştin Ortodoxe din Timişoara şi a parohiei”,  a declarat pr. Ionel Popescu, parohul bisericii “Naşterea Maicii Domnului” a parohiei Timişoara- Iosefin.

Comments are closed.