Mesaj din partea Uniunii Scriitorilor din România

        A fost o mare şansă pentru Timişoara literaturii, ca Înaltpreasfinţitul dr. Nicolae Corneanu să participe la întâlnirile scriitoriceşti, să ia parte la sărbătorile filialei Uniunii Scriitorilor, să  scrie, lunar sau săptămânal, articole, eseuri, necesare pentru buna aşezare a valorilor spirituale în lumea literară. Cărţile Înaltpreasfinţiei Sale sunt modele de erudiţie, înălţime a gândului, dar şi de  limbă românească expresivă, superbă în curăţenia ei. Suntem mândri că Înaltpreasfinţia Sa dr. Nicolae Corneanu, atât de bine definit de o istorie spirituală a Banatului, este membru al Uniunii Scriitorilor din România şi a filialei Timişoara a Uniunii Scriitorilor.

Emoţia cu care întâmpinăm această aniversare ne leagă, plini de speranţe, de o istorie bună a scrisului românesc.

Cornel Ungureanu

Preşedintele filialei Timişoara a Uniunii Scriitorilor din România

Comments are closed.