Moaştele Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş duse de o delegaţie a Arhiepiscopiei Timişoarei la Braşov

      Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului şi a Înalt Preasfinţitului Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, moaştele Sfântului Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, din catedrala mitropolitană din Timişoara, vor poposi astăzi, 10 noiembrie în parohia „Noua” din Braşov.

Racla cu Sfintele Moaşte va fi  însoţită de o delegaţie formată din preoţi şi monahi din Arhiepiscopia Timişoarei, condusă de Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al eparhiei.

Evenimentul are loc cu prilejul împlinirii a cinci ani de la târnorisea bisericii din cartierul braşovean Noua, precum şi aniversare hramului parohiei la 11 noiembrie, de sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Mina.

Comments are closed.