Moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia la Catedrala mitropolitană din Timișoara

La inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Nicolae și cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu prilejul praznicului Sfinților Trei Ierarhi – hramul Catedralei mitropolitane – vor fi aduse spre cinstire și închinare moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia de la Paraclisul arhiepiscopal din Curtea de Argeș, care vor fi însoțite de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic al Argeșului și Muscelului.
Cu acest binecuvântat prilej Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nicolae a invitat ierarhii din cadrul Mitropoliei Banatului, pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Timotei al Aradului și pe Preasfințitul Părinte Episcop Lucian al Caransebeșului să participe la Sfânta Liturghie din ziua praznicului Sfinților Trei Ierarhi.
Credincioșii se vor putea închina la sfintele moaște începând cu seara zilei de 29 ianuarie, în ziua praznicului Sfinților Trei Ierarhi, precum și în dimineața zilei de 31 ianuarie .

Comments are closed.