Vizită arhierească la mănăstirea Timișeni- Șag

În dumininica a XXIX- a după Rusalii, a celor zece leproși, Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la mănăstirea Timișeni- Șag. Cu acest prilej, ierarhul înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, condus de arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timișoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. La slujbă au participat alături de obștea monahală, numeroși credincioși din localitățile învecinate. Cuvântul de învățătură a fost rostit de arhim. Simeon Stana, care a vorbit despre virtutea recunoștinței trăită mai întâi ca stare a minții și mai apoi ca atitudine în viața dintre semeni, pentru că recunoștința față de Dumnezeu trebuie actualizată și în raport cu oamenii. Dacă lepra ca boală ne exclude în primul rând din familie, din comunitate, lepra ca stare a sufletului ne depărtează și din comuniunea noastră cu Dumnezeu.  La momentul potrivit din Sfânta Liturghie foarte mulți credincioși și copii s-au împărtășit cu Sfintele Taine. La finalul slujbei, Preasfințitul Paisie a transmis credincioșilor prezenți și obștii monahale păstorită de monahia stavroforă Casiana Şimon, binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.