Paraclis de vară pentru parohia Timişoara Zona Tipografilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, miercuri, 13 martie, a avut loc punerea pietrei de temelie a noului paraclis de vară la parohia cu hramul „Sfânta Cuvioasă Paraschiva” Timişoara Zona Tipografilor. Slujba de sfinţire a pietrei de temelie a fost săvârşită de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi din parohie. Paraclisul închinat „Sfântului Mare Mucenic Mina”- Făcătorul de Minuni, face parte din complexul arhitectural bisericesc, aflat în construcţie, care mai cuprinde o biserică parohială, o clopotniţă şi o grădiniţă închinată Sfintei Muceniţe Filofteia, pentru copii credincioşilor din cartier, cât şi a unui Centru social pentru tinerii defavorizaţi. „Cu ajutorul lui Dumnezeu astăzi am oficiat slujba punerii pietrei de temelie la paraclisul de vară, care împreună cu biserica parohială, cu paraclisul parohial, clopotniţa dar şi clădirea gradiniţei face parte din complexul arhitectural cuprins în cadrul parohiei noastre. Acest paraclis închinat „Sfântului Mare Mucenic Mina” va avea funcţionalitate numai vara, când se vor oficia slujbele religioase. Mulţumim pe această cale ierarhilor noştri, consiliului parohial, tuturor enoriaşilor noştri care au sprijinit această iniţiativă şi care sprijină în continuare realizarea acestui minunat proiect, pe care ni l-am propus în cadrul complexului parohiei noastre.” a precizat pr Ioan Dumitriu. A fost un moment deosebit pentru întreaga comunitate, dovadă şi numărul mare de credincioşi care au luat parte şi care sprijină îmbogăţirea patrimoniului parohial. „Sfinţirea paraclisul închinat Sfântului Mare Mucenic Mina, reprezintă o mare bucurie pentru toţi enoriaşii, care au participat la acest eveniment şi cred că aceste lucruri sunt cu binecuvântare de la Dumnezeu pentru parohia noastră”, a declarat Ioan Goia, consilier parohial. Parohia Timişoara Zona Tipografilor a luat fiinţă în anul 2007 şi cuprinde 2.770 de familii, cu 8.260 de credincioşi, iar de atunci şi până în prezent s-au desfăşurat ample lucrări de construcţie derulate într-un timp scurt.  La 28 noiembrie 2010 a fost târnosit paraclisul cu hramul „Sfânta Cuvioasă Paraschiva”, de la demisolul bisericii parohiale de Preasinţitul Paisie Lugojanul, restul lucrărilor aflându-se în desfăşurare prin implicarea părintelui, prin munca, ajutorul şi strădania credincioşilor şi prin râvna părintelui paroh Ioan Dumitriu. De asemenea, amintim că prin strădania preotului Ioan Dumitriu şi a fiilor săi duhovniceşti, a fost construită între anii 2002- 2004, biserica închinată „ Sfântului Mare Mucenic Mina”, din incinta Spitalului Clinic de Boli Infecţioase şi Pneumofiziologie „ Dr. Victor Babeş” din Timişoara. Pictura sfântului lăcaş a fost realizată între anii 2004-2006, iar slujba de târnosire a fost oficiată de Preasfinţitul Paisie Lugojanul la 11 noiembrie 2006.

Comments are closed.