Parohia Timişoara- Calea Lugojului şi-a serbat al doilea hram

DSC_1277

În Duminica Tuturor Sfinţilor,  Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent în mijlocul credincioşilor din parohia Timişoara- Calea Lugojului, protopopiatul Timişoara II.

Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială care şi-a serbat cu această ocazie cel de-al doilea hram. Din soborul slujitorilor au făcut parte preoţi şi diaconi de la Catedrala mitropolitană şi clericii parohiei, în frunte cu pr. paroh Mircea Toie. În finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a binecuvântat prinoasele, darurile de bucate aduse în cinstea slăvitului praznic.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre semnificaţia pomenirii tuturor sfinţilor în prima duminică după Rusalii, arătând că aceştia au semănat seminţele dreptei credinţe în lumea întreagă, prin viaţa şi lucrarea lor mărturisitoare, sporind şi înmulţind Biserica lui Hristos. În încheiere, Ierarhul a adresat enoriaşilor şi slujitorilor parohiei un cuvânt de binecuvântare din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, precum şi îndemnul de a sluji în continuare cu aceeaşi râvnă şi dragoste lui Dumnezeu şi semenilor.

La rândul său, pr. paroh Mircea Toie a mulţumit Preasfinţitului Părinte Paisie, evidenţiind că bucuria prăznuirii celui de-al doilea hram al bisericii a fost încununată de prezenţa Preasfinţiei Sale în mijlocul enoriaşilor şi a slujitorilor acestei parohii, bucurie izvorâtă din dragostea faţă aceşti bineplăcuţi ai lui Dumnezeu, ce ne stau înainte drept modele de slujire şi vieţuire autentică.

La ieşirea din sfântul lăcaş, credincioşii au primit prin purtarea de grijă a parohiei pachete cu prinoase, aduse spre cinstirea şi pomenirea tuturor sfinţilor.

DSC_1254 DSC_1258 DSC_1263 DSC_1265 DSC_1266 DSC_1268 DSC_1271DSC_1280

Comments are closed.