Cerc misionar în Parohia Recaș II

DSC_1232

Sâmbăta, 14 iunie, preoţii din cadrul Cercului pastoral-misionar  Nr. 4 Timișoara s-au întâlnit la biserica cu hramul Sf Apostoli Petru și Pavel, din parohia Recaș II, protopopiatul Timișoara II. 

Evenimentul a început cu Sfânta Liturghie arhierească oficiată de către Preasfințitul Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, alături de pr. Protopop Mircea Szilagyi, pr. Paroh Aurelian Milă și de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Filoteia al parohiei Recaș II. În cadrul Sfintei Liturghii s-au împărtășit toți preoții care au luat parte la cercul misionar, precum și mai mulți credincioși din parohie. După programul liturgic s-au desfășurat lucrările cercului misionar prezidat de către Preasfințitul Paisie. Referatul a fost susținut de către pr Ștefoni Ciprian, din parohia Izvin, care a prezentat tema Taina Sfintei Spovedanii. Aspecte practice, inovații și abateri. Au urmat dezbateri constructive, ce au evidențiat importanța acestor întâlniri, prin aceea că  oferă posiblitatea fiecarui preot de a se împărtășii din experiența colegilor săi co-slujitori la altarul lui Hristos. În acest fel se poate zidi o viață bisericească uniformă, sănătoasă, în conformitate cu Sfintele Scripturi și Sfintele Canoane.

DSC_1249 DSC_1252

 

DSC_1248

 

Comments are closed.