Participare la Fesivalul de film religios de la Curtea de Argeş

Arhiepiscopia Argesului şi Muşcelului, Consiliul Judeţean Argeş, Primăria municipiului Curtea de Argeş, Studioul de televiziune Piteşti cu sprijinul Societăţii Române de Televiziune – redacţia Viaţa Spirituală, a organizat cea de a 17-a ediţie a Festivalului Naţional al Filmului cu tematică religioasă “Lumina din Lumina”. Festivalul concurs s-a desfăşurat în zilele de 30 aprilie – 1 mai 2010 la Curtea de Argeş şi a avut două secţiuni: eseu şi documentar.

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei a fost reprezentată de regizorul Victor Popa cu filmul documentar “Biserici de lemn din Banat” care a obţinut Premiul Special al juriului oferit de Direcţia Judeţeană pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Argeş. Festivalul şi-a propus să contribuie, prin filmele prezentate, la revitalizarea şi conservarea tradiţiilor creştine şi o mai bună cunoaştere a valenţelor educative ale Bisericii Ortodoxe.

Leave a Reply