Pelerinaj pentru copiii de la şcolile din Sîngeorge, Berecuţa şi Mănăstire

Marţi, 2 decembrie în ziua de pomenire a Sfântului Cuvios Gheorghe, stareţul de odinioară al mănăstirilor Cernica şi Căldăruşani, copiii de la şcolile din Sîngeorge, Berecuţa şi Mănăstire însoţiţi de doamnele învăţătoare şi educatoare, de preoţii Zoran Milovanov, Iulian Popa, parohia Colonia Gătaia şi Ciprian Ene, parohia Cebza au poposit la Mănăstirea Cebza.

Aici a fost oficiată Sfânta Liturghie, iar la momentul potrivit copiii  au fost împărăşiţi cu Trupul şi Sângele Domnului. La final, pr. Serafim, duhovnicul mănăstirii a ţinut un cuvânt de învăţătură. Fiecare pelerin a primit în dar câte o icoană care peste timp să le amintească de prezenţa în sfânta mănăstire de aici.

La final un gând de mulţumire se îndreaptă către Marius Stoian, primarul comunei Birda care a pus la dispoziţia copiilor mijlocul de transport fără de care nu ar fi ajuns la mănăstire, precum şi educatorilor şi învăţătorilor care au însoţit copiii.

Comments are closed.