Pomenirea eroilor Revoluţiei

Vineri 17 decembrie a fost zi de doliu la Timişoara, în memoria eroilor martiri care şi-au dat viaţa în Revoluţia din Decembrie 1989. Cu acest prilej la catedrala mitropolitană s-a oficiat dimineaţa o slujbă de pomenire de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul împreună cu mai mulţi preoţi şi diaconi. Îndată după acest moment, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene au depus coroane şi jerbe de flori la monumentul crucificării, ridicat în memoria eroilor martiri din Decembrie 1989 în faţa catedralei mitropolitane.

În după-amiaza zilei s-a oficiat o slujbă de pomenire şi la monumentul eroilor martiri din cimitirul de pe Calea Lipovei din Timişoara, acolo unde se găsesc şi mormintele simbolice ale celor mai mulţi dintre cei care au pierit în Decembrie 1989. Slujba a fost oficiată de asemenea de către Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul împreună cu preoţi şi diaconi de la catedrală. O slujbă de pomenire s-a oficiat apoi şi la monumentul ridicat în cimitirul săracilor din Timişoara.

Leave a Reply