Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim

Duminică 12 aprilie s-a sărbătorit Intrarea Domnului în Ierusalim sau Floriile, praznic ce precede cu o săptămână Învierea Domnului Iisus Hristos. Cu acest prilej în toate bisericile şi mănăstirile, îndată după Sfânta Liturghie s-au împărţit credincioşilor ramuri verzi de salcie.

La catedrala mitropolitană Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Nicolae împreună cu mai mulţi preoţi şi diaconi, răspunsurile liturgice fiind date de corul catedralei. Cuvântul de învăţătură i-a aparţinut Chiriarhului. La momentul potrivit, mulţi credincioşi şi credincioase au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului.

La biserica parohiei Timişoara Iosefin Sfânta Liturghie a săvârşit-o Prea Sfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanu împreună cu slujitorii parohiei. Ierarhul a rostit şi cuvântul de învăţătură. În cadrul slujbei a fost hirotonit întru ieromonah ierodiaconul Teodor Huta, pe seama mănăstirii „Izvorul lui Miron” de la Româneşti şi întru diacon teologul Zaharia Marius Florian.

Seara au început deniile care au continuat pe tot parcursul săptămânii Patimilor, slujbe tradiţionale care vestesc apropierea celei mai mari sărbători a creştinătăţii.

Leave a Reply