Praznicul Naşterii Maicii Domnului în Parohia Timişoara-Calea Lugojului

      De praznicul Naşterii Maicii Domnului, credincioşii Parohiei Timişoara-Calea Lugojului, din Protopopiatul Timişoara II, au îmbrăcat haine de sărbătoare. Ei au cinstit-o aşa cum se cuvine pe Maica Domnului, ocrotitoarea sfântului lor lăcaş.
Cu prilejul sărbătoririi hramului bisericii, a fost prezent în mijlocul credincioşilor Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, condus de pr. Ioan Mircea Toie, parohul bisericii.
La finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, precum şi îndemnul de a fi în permanenţă încredinţaţi de ocrotirea şi grabnicul ajutor al Maicii Domnului, cea prin care “s-a lucrat mântuirea lumii”.

Comments are closed.