Praznicul Rusaliilor, la Catedrala din Timișoara

La sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt, un număr impresionant de creștini au venit la Catedrala mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din Timișoara, pentru a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

La momentul rânduit, diaconul Florin Lăzărescu a fost hirotonit preot, pe seama Parohiei Babșa.

În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, reliefând semnificațiile duhovnicești ale sărbătorii. În continuare, Chiriarhul Banatului a premiat elevii olimpici timișoreni, participanți la diverse olimpiade.

La ieşirea din sfântul locaş, credincioşii prezenţi au luat la casele lor, drept binecuvântare, ramuri verzi de tei, ca simbol atât al limbilor de foc, cât și al darurilor Sfântului Duh ce se revarsă permanent și în multe chipuri în Biserică, prin sfintele slujbe.

Comments are closed.