Preotul Ioan Rujan s-a mutat la ceruri (1956-2022)

Părintele Ionel Rujan, fiu al satului Opatița, s-a născut la 21 martie 1956. Școala primară a urmat-o în localitate, iar ciclul gimnazial în localitatea Deta. În anul 1973 a fost admis la Seminarul Teologic din Caransebeș, pe care l-a absolvit în anul 1978.

În perioada 1978-1979 a efectuat stagiul militar, iar între anii 1979-1983 urmează cursurile Institutului Teologic de Grad Universitar din Sibiu, obținând diploma de licență. S-a căsătorit cu Monica Popeți din Șoșdea, alături de care a trăit bucuria venirii pe lume a doi copii, Cosmin și Oana.

La 1 ianuarie 1984 a fost hirotonit preot pe seama parohiei Opatița, localitatea natală, pe care a păstorit-o neîntrerupt timp de peste 39 de ani, până în momentul trecerii la cele veșnice.

În cei 39 de ani de păstorire, s-a remarcat prin grija deosebită față de nevoile duhovnicești ale parohiei, fiind mereu alături de bucuriile, necazurile și greutățile enoriașilor săi, știind mereu să-i mângâie și să-i susțină. Din punct de vedere gospodăresc, în această perioadă, părintele Ionel Rujan s-a ocupat de toate necesitățile bisericii, cum ar fi reparațiile capitale interioare și exterioare ale bisericii și casei parohiale, pictarea bisericii în anul 1986, împrejmuirea cu gard a bisericii și a cimitirului, iluminare exterioară a bisericii și altele. Trebuie menționat că părintele Ionel Rujan a avut în grija sa și filia Rovinița Mare unde, de asemenea, s-a îngrijit de toate cele necesare dotării și utilării bisericii.

A plecat să slujească Liturghia cerească alături de îngeri și toți sfinții într-o zi de aleasă sărbătoare, Pogorârea Duhului Sfânt, în urma unei morți neașteptate. Slujba de înmormântare va avea loc marți, 14 iunie, orele 11, în biserica parohiei Opatița, după Sfânta Liturghie de la ora 9.

Cu adâncă părere de rău și compasiune, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, clericii de la Centrul eparhial și toți clericii din eparhie transmit condoleanțe familiei îndoliate și se roagă Preamilostivului Dumnezeu să-l așeze pe preotul Ioan în ceata sfinților Săi!

Veșnică să fie pomenirea lui din neam în neam!