Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a sfinţit noua biserică a Mănăstirii Arad-Gai

         Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a sfinţit astăzi, 25 septembrie 2011, noua biserică cu hramul Acoperământul Maicii Domnului a Mănăstirii Arad-Gai, împreună cu un sobor de ierarhi format din Înaltpreasfinţitul Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Preasfinţitul Lukian, Episcopul sârbilor ortodocşi din Budapesta şi Timişoara, Preasfinţitul Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, Preasfinţitul Daniil, Episcop-locţiitor al Episcopiei Daciei Felix, Preasfinţitul Siluan, Episcopul Românilor Ortodocşi din Ungaria şi din Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, înconjurat de un sobor preoţi şi diaconi şi în prezenţa a mii de credincioşi.

Mai multe detalii la adresa:   basilica.ro 

Comments are closed.