Sesiune de comunicări la Parohia Timişoara-Iosefin

       Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, Parohia Timişoara Iosefin  şi     Fundaţia „ Preot Ioan Olariu”, organizează marţi, 27 septembrie 2011, ora 10:00, în sala paraclisului „Sfânta Maria”, din incinta bisericii parohiale, Piaţa Alexandru Mocioni nr. 9 ( Kuttl), sesiunea de comunicări: ISTORIE, CULTURĂ, SPIRITUALITATE, dedicată aniversării a 90 de ani de la înfiinţarea parohiei Timişoara-Iosefin şi 75 de ani de la prima sfinţire a bisericii parohiale cu hramul Naşterea Maicii Domnului”. Invitat de onoare va fi Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Participă preoţi, istorici, cercetători, oameni de cultură, reprezentanţi ai unor confesiuni creştine din Timiş, Caraş-Severin şi Hunedoara.

Comnunicările ce vor fi susţinute se referă la viaţa bisericească din Banat, cultura şi spiritualitatea bănăţeană.  Lucrările vor fi publicate într-un volum ce va fi susţinut financiar de parohie dar şi de Fundaţia noastră parohială „Ioan Olariu”.

Comments are closed.