Preasfinţitul Paisie Lugojanul la ceas aniversar

Marţi, 19 februarie, s-au împlinit şapte ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfinţitului Părinte Episcop-vicar Paisie Lugojanul şi de la instalarea sa ca episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în catedrala mitropolitană din Timişoara. Cu acest prilej colaboratorii Centrului eparhial şi cei de la catedrala mitropolitană au adresat Preasfinţiei Sale felicitări şi urări de bine, precum şi ani mulţi şi binecuvântaţi de viaţă, cu arhierie curată şi rodnică!

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, la propunerea IPS Nicolae, a ales în funcţia de Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei pe Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul. Duminică 19 februarie 2006, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, a Preasfinţiţilor Episcopi Timotei al Aradului, Lucian al Caransebeşului, Daniil al Daciei Felix şi Sofronie al Gyulei a avut loc ceremonia hirotoniei şi instalării noului Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul este al cincilea episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, după reînfiinţarea acesteia în vremurile mai noi (1947). „Ca de fiecare dată, noi cei de la Centrul eparhial, clerici şi mireni, am venit în numele preoţilor, monahilor şi credincioşilor Arhiepiscopiei noastre să vă adresăm gândurile şi simţămintele noastre de dragoste filială la ceas aniversar şi să vă felicităm pentru rodnica misiune desfăşurată în aceşti şapte ani, rugând pe Părintele ceresc să vă dăruiască încă mulţi ani, cu şi mai multe bucurii în importanta misiune de arhiereu ce v-a fost încredinţată, dar şi cu sănătate, putere de muncă şi ajutor de la Dumnezeu şi de la toţi sfinţii, mai ales de la Sfântul al cărui nume îl purtaţi” a precizat pr Ionel Popescu, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei. În final, Preasfinţitul Paisie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae pentru purtarea Sa de grijă şi celor prezenţi pentru gândurile de bine. Totodată, Preasfinţia Sa a adresat tuturor urarea ca zilele pe care ni le rânduie Dumnezeu, să fie spre folosul şi mântuirea tuturor.
Din activităţile întreprinse de PS Paisie Lugojanul

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae al Banatului în cei şapte ani de la alegerea şi instalarea ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei activităţile Preasfinţitului Paisie au vizat mai multe aspecte ale vieţii bisericeşti: vizite canonice, târnosiri şi sfinţiri de biserici, hirotonii şi hirotesii, participări la diferite evenimente bisericeşti locale, naţionale şi internaţionale, la întrunirile Adunării Naţionale Bisericeşti, Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, ale Sinodului Mitropolitan, ale Adunării Eparhiale şi Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Timişoarei; s-a ocupat direct de sectorul de asistenţă socială al Centrului eparhial şi a îndrumat activitatea celorlalte sectoare de activitate; a prezidat conferinţele preoţeşti semestriale din Arhiepiscopia Timişoarei, examenele pentru obţinerea gradelor profesionale în preoţie, pe cele de capacitate preoţească şi concursurile pentru ocuparea posturilor vacante de clerici; a iniţiat şi organizat conferinţe spirituale, precum şi concerte de binefacere, fondurile rezultate din aceste concerte fiind folosite în cadrul centrelor de asistenţă a persoanelor victime ale violenţei domestice, precum şi în asistarea persoanelor vârstnice la domiciliu; a sprijinit redactarea emisiunilor pentru TRINITAS TV şi RADIO TRINITAS, a acordat interviuri pentru cele două instituţii media şi a înfiinţat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, redacţia eparhială pentru cotidianul „Ziarul Lumina”, Ediţia de Banat, care în acest an a sărbătorit opt ani de existenţă.

Comments are closed.