Aniversarea hirotoniei Preasfinţitului Episcop-vicar Paisie Lugojanul

Se împlinesc şapte ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfinţitului Părinte Episcop-vicar Paisie Lugojanul şi de la instalarea sa ca episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în catedrala mitropolitană din Timişoara. Duminică 19 februarie 2006, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, a Preasfinţiţilor Episcopi Timotei al Aradului, Lucian al Caransebeşului, Daniil al Daciei Felix şi Sofronie al Gyulei a avut loc ceremonia hirotoniei şi instalării noului episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, potrivit hotărârii Sfântului Sinod. Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul este al cincilea episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, după reînfiinţarea acesteia în vremurile mai noi (1947). Şi pe această cale îi dorim Preasfinţiei Sale să aibă ani mulţi şi binecuvântaţi de viaţă, cu arhierie curată şi rodnică!

Comments are closed.