Slujire arhierească la Catedrala Mitropolitană din Timişoara

În Duminica a XVII- a după Rusalii, Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit la Catedrala mitropolitană „ Sfinţii Trei Ierarhi” din Timişoara. Cu acest prilej,  Ierarhul înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, format din slujitori de la Centrul eparhial şi de la catedrală, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. La slujbă a participat un număr mare de credincioşi timişoreni, precum şi studenţi de la Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara. În finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Facultăţii de Teologie din Arad, condus de prof. Mircea Bota. În după amiaza aceleiaşi zile, corul studenţilor teologi din Arad a susţinut un recital de cântări religioase la Mănăstirea Timişeni-Şag, din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei. Aici tinerii au fost întâmpinaţi de arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor timişene şi de stavrofora Casiana Şimon, stareţa mănăstirii.

Comments are closed.