Premierea câștigătorilor Concursului cu cei mai mulți copii participanți (1.375) – „Bucuria Naşterii Domnului în suflet de copil”, ediţia a VII-a, 2019

PREMIEREA CÂȘTIGĂTORILOR CONCURSULUI CU CEI MAI MULȚI COPII PARTICIPANȚI (1.375) – “Bucuria Naşterii Domnului în suflet de copil”, ediţia a VII-a, 2019

În ajunul Praznicului Sfântului Ierarh Nicolae s-a încheiat Concursul judeţean de cultură religioasă „Bucuria Naşterii Domnului în suflet de copil”, ediţia a VII-a, 2019. Au concurat 1.375 de elevi la nivel de clasa a III-a, organizați în 100 de echipe. Ei au reprezentat 56 de unități de învățământ din judeţului Timiş. Îndrumarea copiilor a fost asigurată de către 83 de coordonatori – profesori de religie, profesori din învățământul primar și preoți catehizatori – în parteneriat și comuniune creștină.

Fiecare echipă s-a înscris în secțiunea preferată, concurând cu o lucrare artistico-plastică sau (și) cu o lucrare literar-artistică pe tema dată, Lucrările tuturor concurenților sunt deosebit de frumoase și tehnicile folosite foarte diverse. Au fost premiate fiind următoarele echipe:

Secțiunea literar–artistică:

Premiul I: Școala Gimnazială Ghiroda, Cl. a III-a – Coordonator, Profesor Cecilia Cruceru.

Premiul II: Liceul Teologic Ortodox ,,Sfântul Antim Ivireanul” Timișoara, Cl. a III-a A – Profesori coordonatori: Andreea Maria Constantin și Alina Simona Gheran;  Școala Gimnazială Nr. 18 Timișoara, Cl. a III-a A, B și C – Profesori coordonatori: Crina Pârvu, Daniela Câțu, Inga Biliuță și Adina Mudure.

Premiul III: Liceul Teoretic ,,William Shakespeare” Timișoara, Cl. a III-a E 3 – Profesori coordonatori: Luminița Gabriela Văcariu, Eva Stoian și Diacon Dorin Cătinean; Liceul Tehnologic ,,Petre Mitroi” Biled, Cl. a III-a – Coordonator, Profesor Camelia Florica Pașca.

Secțiunea artistico-plastică:

Premiul I: Colegiul Național Bănățean, Cl. a III-a A – Profesori coordonatori: Nadia Stănilă și Talica Stoinel; Cl. a III-a B – Profesori coordonatori: Alexandra Leordean, Dorica Motoc și Oana Sidorof; Școala Gimnazială ,,Dimitrie Țichindeal” Becicherecu Mic, Cl. a III-a – Profesori coordonatori: Lăcrămioara Tecar și Adela Ignat; Școala Gimnazială Beregsău Mare, Cl. a III-a –  Profesori coordonatori: Ioana Dragomir, Cristina Sabău și Preot Semenic Sârbu; Școala Gimnazială Sînandrei, Cl. a III-a – Profesori coordonatori: Sorina Nicolicin și Cristina Paloș.

Premiul II: Liceul Teoretic ,,Nikolaus Lenau” Timișoara, Cl. a III-a E – Profesori coordonatori: Cella Botoș, Laura Ogârcin și Preot Marcel Vlaicu; Școala Gimnazială Nr. 13 Timișoara, Cl. a III-a C – Profesori coordonatori: Dorina Crâșciu și  Damian Gabriel; Școala Gimnazială Nr. 19 Timișoara, Cl. a III-a A – Profesori coordonatori: Maria Train și Maria Sârghiac; Școala Gimnazială Nr. 24 Timișoara, Cl. a III-a B – Profesori coordonatori: Dănuț Gorbănescu și Mihaela Panda; Școala Gimnazială Nr. 1 ,,Theodor Bucurescu” Sânnicolau Mare – Profesori coordonatori: Carmen Patricia Lepădat, Gheorghe Mândrean și Preot protopop Marius Gabriel Podereu.

Premiul III: Liceul Teologic Ortodox ,,Sfântul Antim Ivireanul” Timișoara, Cl. a III-a B – Profesori coordonatori – Andrea Maria Constantin și Mihaela Ritter; Colegiul Național Bănățean, Cl. a III-a C – Profesori coordonatori: Nadia Stănilă și Luminița Josu; Școala Gimnazială Nr. 24 Timișoara, Cl. a III-a H – Profesori coordonatori: Septimia Nica și Monica Soare, Școala Gimnazială Dumbrăvița, Cl. a III-a C –  Profesori coordonatori: Ioana Dragomir, Sanda Vasiu și Preot Adrian Nicola.

Concursul și-a atins scopul principal – mărturisirea de către copii și coordonatori a credinței ortodoxe prin intermediul mijloacelor literar – artistice și artistico – plastic. A reieșit astfel bucuria izvorâtă în sufletul copiilor prin Nașterea Pruncului Sfânt – a Domnului nostru Iisus Hristos.

Organizatorul acestui concurs-eveniment este Arhiepiscopia  Ortodoxă Română a Timişoarei, care are ca parteneri deja tradiționali în buna desfășurare Consiliul Județean Timiș, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Liceul Tehnologic ,,Petre Mitroi” Biled și Parohia Ortodoxă Română Biled.

Mulțumim cu recunoștință Consiliului Județean Timiș pentru finanțarea acordată!

Mulțumim sponsorilor pentru sprijinul financiar (S.C. Bioclinica S.A., Timișoara, în special Gheorghiu Cristinel și S.C. Computing Approach S.R.L., Timișoara, doamnei Mureșan Voichița), precum și colaboratorilor noștri (respectiv, editurilor Egumenița, Partoș și Institutul Biblic)!

Mulțumim echipei de profesori evaluatori/ Secțiunea artistico-plastică din cadrul Liceului de Arte Plastice din Timișoara, în calitate de partener, și doamnei director, Profesor dr. Veronica Adorian!

Mulțumim echipei de profesori evaluatori/ Secțiunea literar-artistică din cadrul Liceului Teologic Ortodox ,,Sfântul Antim Ivireanul”, în calitate de partener,  și doamnei director, Profesor Adela Panait!

Comments are closed.