Prezenţă arhierească în mijlocul studenţilor timişoreni

Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent duminică, 6 mai, în mijlocul studenţilor din campusul universitar timişorean. Aici, Preasfinţia sa a fost întâmpinat de un număr mare de studenţi şi fii duhovniceşti ai părintelui Marius Ioana,  parohul bisericii cu hramul „Buna-Vestire” din parcul Universităţii de Vest.
Ierarhul a oficiat  Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la demisolul  bisericii, aflată construcţie din anul 1994. În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a subliniat învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică a Duminicii a IV-a după Paşti. În acest sens, Ierarhul a arătat că raportarea noatră faţă de cei aflaţi în suferinţă reprezintă măsura credinţei şi a dragostei noastre faţă de Dumnezeu. După slujbă, soborul slujitorilor a săvârşit slujba de binecuvântare a izvorului închinat Maicii Domnului, amenajat pe absida laterală bisericii, după viziunea artistică a marelui artist plastic, Horia Bernea.  Biserica studenţilor din Timişoara  este realizată în stil neobizantin, cu planul în formă de cruce greacă înscrisă, după un proiect al arhitectului Stefan Sturza. Planul arhitectonic al  Sfântului lăcaş are drept model Biserica Domnească de la Curtea de Argeş, ctitorie a lui Basarab I, una din cele mai reprezentative monumente ale arhitecturii româneşti medievale. Suprafeţele exterioare al bisericii sunt decorate cu brâuri roşii din cărămidă alternând ritmat cu benzi din piatră de râu şi intercalate de ferestre înguste, conturându-se astfel imaginea unei construcţii  solide şi impunătoare.

Comments are closed.