Prohodul Maicii Domnului la catedrala mitropolitană din Timişoara

     Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, în ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, la catedrala mitropolitană din Timişoara a fost oficiată slujba Prohodului Maicii Domnului de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

La slujbă au luat parte numeroşi credincioşi, care s-au închinat cu acest prilej Sfântului epistaf al Maicii Domnului, dar şi icoanei Făcătoare de Minuni „ Panthanassa”, copie a renumitei icoane din Sfântul Munte, vindecătoare de cancer.

Toţi cei prezenţi, clerici şi credincioşi, au înălţat rugăciuni şi imne de lăudă Preasfintei Fecioare Maria, cea care, mutându-se din această lume, nu încetează a mijloci pentru noi toţi înaintea  Domnului nostru Iisus Hristos. Oficiată în mijlcolul sfântului lăcaş, slujba Prohodului Maicii Domnului reprezintă adunarea într-un cuget  a întregii Biserici pentru a slăvi pe Maica Vieţii, Pururea Fecioară Maria.

Răspunsurile la slujbă au fost date de grupul coral „ Theophoros ” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac.dr. Ion Alexandru Ardereanu.

 Prodohului Maicii Domnului este inspirat textul Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos, compus de Sfântul  Teodor Studitul, o capodoperă a spiritualităţii liturgice ortodoxe din sec. al IX-lea. Textul acestei cântări îmbină armonios  profunzimea teologică cu frumuseţea poetică şi concentrează adânci înţelesuri duhovniceşti  referitoare la Întruparea Domnului nostru Iisus Hristos din Preasfânta Fecioara Maria. Prohodul Maicii Domnului are o însemnătate deosebită pentru credincioşii ortodocşi, fiind în acelaşi timp o cântare de tânguire dar şi o mărturisire a Sfinţeniei Maicii Domnului şi a dumnezeirii celui ce S-a născut din pântecele ei cel pururea fecioresc.

Comments are closed.