Liturghie arhierească în parohia Duboz, protopopiatul Lugoj

    Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop- vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a fost prezent duminică, 19 august, în mijlocul credincioşilor din parohia Duboz, de pe raza protopopiatului Lugoj. Aici, Preasfinţia Sa a fost întâmpinat  de copii îmbrăcaţi în straie populare, numeroşi localnici, dar şi credincioşi din satele învecinate, care au să dorit să împărtăşească bucuria confraţilor lor.

Ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumezeiasca Liturghie în biserica cu hramul “ Învierea Domnului”, ridicată în anul 1925, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului şi pr. Ionuţ Cristea, parohul bisericii. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a subliniat înţelesurile duhovniceşti şi învăţăturile desprinse din evanghelia duminicală de la Matei 18, 23- 35. În acest sens, Preasfinţia Sa a arătat că fiecare dintre noi suntem datori cu dragoste frăţească faţă de cei de lângă noi, fiind chemaţi de Mântuitorul Hristos la o credinţă lucrătoare în iubire, oglindită din dragostea pe care Dumnezeu o poartă fiecăruia dintre noi. În finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a transmis tuturor credincioşilor şi preoţilor slujitori binecuvântarea şi dragostea părintească a Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de grupul coral „ Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu. Parohia Duboz, din protopopiatu Lugoj cuprinde 110 familii cu 345 de credincioşi şi are componenţa sa filia Cadăr, cu un număr de 210 credincioşi.

Comments are closed.