Prohodul Maicii Domnului la Catedrala Mitropolitană

6

În ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit la Catedrala Mitropolitană din Timişoara Slujba Vecerniei celei Mari cu Litie şi Slujba Prohodului Maicii Domnului. În cadrul acestora, Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, slujitori ai sfântului locaş. La programul religios închinat slăvitului praznic al Maicii Domnului au participat mai mulţi timişoreni, dornici să cinstească într-un chip deosebit pe ceea de „s-a mutat de la moarte la viaţă” şi ale cărei rugăciuni pentru lumea întreagă se înalţă neîncetat la Tronul Preasfintei Treimi. În finalul slujbei Prohodului, soborul slujitorilor şi al credincioşilor a ieşit în procesiune în jurul Catedralei Mitropolitane, iar apoi, cu toţii s-au închinat Epitafului Maicii Domnului, ce a fost aşezat în mijlocul bisericii sub un baldachin frumos împodobit, ce simbolizează mormântul Preacuratei din Grădina Ghetsimani.

1 2 3 4 5 7 8

Comments are closed.