Punerea pietrei de temelie pentru un nou sfânt lăcaş în parohia Sânpetru Mare

DSC_0570

În ziua 30 mai, a avut loc în parohia Sânpetru Mare, protopopiatul Sânnicolau Mare, punerea pietrei de temelie şi sfinţirea locului pentru viitoarea biserică cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”. Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi din care au făcut parte pr. Cristian Constantin, consilier eparhial, pr. Gheorghe Sutac, protopopul Sânnicolaului Mare, pr. Ştefan Dumitrescu, parohul bisericii şi alţi clerici din cadrul protopopiatului, în prezenţa autorităţilor locale şi a credincioşilor parohiei. Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească pregătită de membrii consiliului parohial.

DSC_0626 DSC_0567 DSC_0581 DSC_0605 DSC_0608

Comments are closed.