Reluarea conferințelor A.S.C.O.R. – filiala Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi – filiala Timişoara a reluat organizarea conferinţelor din cadrul cursului de spiritualitate şi cultură creştin ortodoxă, întrerupte în perioada vacanţei de iarnă. Astfel, miercuri, 11 martie 2009, la Timişoara, în Amfiteatrul 1 al Universităţii de Medicină şi Farmacie 2, începând cu ora 19:00, va conferenţia Pr. Prof. Dr. Ioan Tulcan, decanul Facultăţii de Teologie din Arad, având ca temă – ,,Să călătorim în Postul Mare împreună cu Sf. Efrem Sirul”. Săptămâna viitoare va conferenţia Părintele Dionisie Ignat, duhovnicul Mănăstirii Albac din judeţul Alba, având ca temă – ,,Semnificaţia molitvelor Sfântului Vasile cel Mare”, urmat de Părintele Vasile Ciobanu, Lector Dr. la Academia Teologică din Chişinău, precum şi alte personalităţi ale vieţii cultural religioase. Tot astăzi, în sala festivă a Mitropoliei Banatului, începând cu ora 16:00, va avea loc Adunarea generală a A.S.C.O.R. – filiala Timişoara, unde se va prezenta darea de seamă pe anul 2008 şi proiectele pentru anul 2009. Întâlnirea va fi prezidată de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Leave a Reply