Săptămâna Canonului cel Mare

        Cu binecuvântarea ÎPS Nicolae, Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolit al Banatului, în prima săptămâ a Postului Mare în parohiile şi mănăstirile din cuprinsul Mitropoliei Banatului este săvârşită slujba Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul. Luni, 27 februarie, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit la mănăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci” din satul timişean Cebza.

     Întreaga săptămână este consacrată pocăinţei şi pregătirii pentru marea sărbătoare a Învierii Domnlui iar rânduielile liturgice deosebite au o încărcătură duhovnicească.  Cântările şi citirile biblice trezesc omului credincios sentimente de căinţă, de părere de rău pentru păcatele săvârşite şi cheamă la pocăinţă. Nu doar în mănăstiri şi la catedrae, ci şi la unele biserici parohiale, în primele patru zile din săptămâna primă a postului se oficiază Slujba Canonului cel Mare, la care credincioşii participă cu multă evlavie.

Comments are closed.