Sărbătoare în parohia Timişoara-Zona Tipografilor

Duminică, 28 noiembrie, Preafinţitul Părinte Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a târnosit paraclisul cu hramul „ Sfânta Cuvioasă Parascheva” de la demisolul bisericii mari aflate în construcţie a parohiei Timişoara-Zona Tipografilor.
La Sfânta Liturghie, Preasfinţia Sa a fost înconjurat de un sobor impresionant de preoţi şi diaconi, între care Pr. Mircea Szilagyi, protopop Timişoara II, Pr. Paroh Ioan Dumitriu, Pr. Grigore Mera şi Pr. Vasile Cuc, preoţi slujitori ai bisericii.
Un număr impresionant de credincioşi din cadrul parohiei şi nu numai au luat parte la slujba de târnosire a noului paraclis închinat Sfintei Cuvioase Parascheva ale cărei moaşte sunt păstrate în catedrala mitropolitană din Iaşi.
Răspunsurile liturgice au fost date de către grupul psaltic “Theophoros”, iniţiat de pr. Radu Bogdan şi condus de diac. Ion- Alexandru Ardereanu.
Preasfinţitul Părinte Paisie a transmis tuturor ostenitorilor, părinţilor slujitori şi credincioşilor parohiei binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului pentru râvna şi eforturile depuse de aceştia în ridicarea complexului parohial, ce cuprinde o biserică mare, aflată în construcţie, paraclisul de la demisol, un al doilea paraclis sfinţit anul trecut, unde au fost oficiate slujbele religioase până în prezent şi casa parohială.
În finalul Liturghiei credincioşii au fost invitaţi pentru a se închina înaintea Prestolului în Sfântul Altar al noului paraclis târnosit, acest lucru desfăşurânndu-se până către orele vecerniei.
Parohia Ortodoxă Timişoara- Zona Tipografilor a fost înfiinţată în anul 2007 şi cuprinde 2.770 de familii cu 8.260 de credincioşi, iar de atunci şi până în prezent s-au defăşurat ample lucrări de construcţie derulate într-un timp record prin munca, ajutorul şi strădania credincioşilor şi râvna părintelui paroh Ioan Dumitriu.

Leave a Reply