Sărbătoarea românilor din Vârşet

Centenar la Varset

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în duminica a VII –a după Paşti, Înalt Preasfințitul Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala episcopală din Vârşeţ alături de Preasfințitul Nicanor, Episcopul Bisericii Sârbe din Banat, Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei, Preasfințitul Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiecopiei Timișoarei, precum şi de un numeros sobor de preoți și diaconi din țară și din Serbia. Evenimentul a prilejuit împlinirea a 100 de ani de la sfințirea catedralei episcopale de către primul patriarh al României, Miron Cristea, care la vremea respectivă a fost episcop al Caransebeşului. Cuvântul de învățătură a fost rostit de Preasfințitul Sofronie, Episcopul Oradiei. Răspunsurile liturgice au fost date de corala Giroceanca, a bisericii ortoxe din Giroc, condusă de Mircea Sturza. Au fost prezente fanfarele de la Coștei și Voivodinț, Serbia. Au luat parte la slujbă Maicile de Mănăstirea Mesici și credincioși din localitățile românești din Banatul Sârbesc. De asemenea, au participat autorități locale și regionale, Alexandru Banul, ambasadorul României la Belgrad, Cosmin Lotreanu, Consulul general al României din Vârșeț, precum și reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Externe a României. De asemenea, au fost prezente autorități locale din Timiș și Caraș-Severin, Francisc Boldea, Primarul Mnicipiului Lugoj, oraș înfrățiț cu Vârșețul și Ioneție Ghiorghion, vicepreședintele Consiliului Județean Caraș-Severin. Un rol deosebit de important în organizarea evenimetelor  dedicate centenarului catedralei, desfășurate de parcursul a patru zile de sărbătoare ale comunității românilor din Vârșeț l-a avut Ionel Bocșan, consilier parohial.

După oficierea slujbei, soborul de preoți și diaconi, conduși de Preasfințitul Nicanor au vizitat biserica Ortădoxă Sârbă şi palatul episcopal, iar mai apoi a urmat o întâlnire la Primăria din Vârșet cu primarul și consilierii locali.

Comments are closed.