Sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului
Numeroși credincioși bănățeni au participat Vineri, de praznicul Schimbării la Față a Domnului și Mântuitorului Iisus Hristos, la Sfânta Liturghie, oficiată la altarul Catedralei mitropolitane din Timișoara, de către un sobor de preoți și diaconi. La slujbă a participat și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, care, după otpust, a rostit un cuvânt de învățătură despre contextul evenimentului petrecut în viața Mântuitorului pe Muntele Tabor, dar și despre însemnătatea praznicului împărătesc.
Conform unei vechi tradiții consemnate și de canonul 28 al Sinodului Trulan din 692, credincioșii au adus la biserică, spre binecuvântare, prinoase din pârga strugurilor, atât pentru protejarea culturilor viței de vie de dăunători și de boli păgubitoare, cât și ca semn de mulțumire către Dumnezeu pentru roadele toamnei.

Comments are closed.