Sărbătorirea zilei naţionale în Timişoara

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei a sărbătorit, alături de reprezentanţii administraţiei locale, a oficialităţilor şi a armatei, precum şi a numeroşi timişoreni Ziua Naţională a României.

Sărbătoarea a debutat prin săvârşirea unei slujbe de pomenire a eroilor neamului la Monumentul Ostaşului Român din Parcul Central de către un grup de preoţi sub conducerea Prea Sfinţiei Sale Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. În continuare reprezentanţii Arhiepiscopiei au depus coroane şi jerbe de flori la monument.

Manifestarea a continuat cu ceremonii de pomenire şi omagiere la monumentele Regelui Ferdinand din Piaţa Operei, a lui I.I.C. Brătianu din Parcul Civic şi la monumentele eroilor din cele două răboaie mondiale din Cimitirul Calea Lipovei.

Veşnică pomenire tuturor eroilor şi martirilor neamului românesc!

Leave a Reply