“Şcoala altfel” în parohia Șandra

 DSCN1090DSCN1094

.

În cadrul săptămânii „Şcoala altfel”, în parohia Șandra, protopopiatul Sânnicolau Mare s-au desfășurat mai multe activități didactice în colaborare cu școala din localitate. Aceste activități se datorează bunei colaborări dintre conducerea școlii, a doamnei directoare Daniela Onescu, care a înțeles importanța orei de Religie și rolul pe care îl are aceasta în formarea caracterului elevilor și părintele paroh Nicolae Andreescu care tot timpul își oferă sprijinul pentru buna desfășurare a tuturor activităților legate de această bună colaborare. Dintre aceste activităţi amintim participarea elevilor sub supravegherea profesorului de Religie Alexandru Hrab la primirea Sfintelor Taine ale Spovedaniei și Euharistiei, iar o altă activitate deosebită a fost prezentarea evenimentelor din Săptămâna Patimilor. Această prezentare s-a desfășurat la inițiativa doamnei director și a fost realizată de profesor de Religie și părintele paroh. Bucuria a fost cu atât mai mare cu cât celelalte cadre didactice ale școlii și-au arătat bunăvoința și înțelegerea de a permite elevilor să participe la primirea celor două Taine, unele chiar fiind alături de ei, cât și interesul pe care l-au acordat prezentării evenimentelor din Săptămâna Patimilor.

Comments are closed.