Ședinţa Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Timişoarei

 Sâmbătă, 26 ianuarie a.c., la sediul Mitropoliei Banatului din Timişoara s-au desfăşurat lucrările Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Timişoarei. Din încredinţarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, acestea au avut loc sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

La întrunire au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale şi judeţene, precum şi oficilităţi din partea instituţiilor de cultură din oraşul de pe Bega.

     Lucrările Adunării Eparhiale au debutat la ora 9:00, cu oficierea slujbei de Te Deum în biserica „Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş”, din incinta reşedinţei mitropolitane. Apoi, începând cu ora 10:00 toţi cei prezenţi s-au îndreptat spre sala de festivităţi a Centrului eparhial, unde s-a desfăşurat şedinţa de lucru a Adunării Eparhiale.

În deschidere, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a transmis tututror celor prezenţi binecuvântarea şi alesele gânduri de bine şi apreciere ale Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, pentru dăruirea şi implicarea de care dau dovadă în bunul mers al vieţii bisericeşti din Banat. În cadrul primei părţi a lucrărilor, a fost ales secretariatul şedinţei format din pr. prof. Sebastian Ardelean, acad. prof. univ. dr. Ion Păun Otiman şi prof. univ. dr. Ioan Talpoş, președintele Senatului Universităţii de Vest din Timişoara.

     În continuare, a fost făcut apelul nominal iar părintele Ionel Popescu, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Timişoarei, a prezentat raportul general de activitate pe anul 2012. Raportul a cuprins o sinteză a activităţilor desfăşurate la nivelul întregii eparhii. După citirea raportului general, membrii Adunării s-au retras pentru deliberările pe comisii de lucru, administrativ-bisericească, cultural-educaţională, economică, patrimonială, bugetară, social-filantropică, juridică, organizatorică şi de validare. În acest timp, în sală au rămas reprezentanţii fundaţiilor, asociaţiilor, organizaţiilor şi diferitelor instituţii din judeţul Timiş, inclusiv stareţii mănăstirilor din cuprinsul eparhiei, care au discutat pe marginea raportului prezentat şi au formulat o serie de propuneri necesare intensificării vieţii bisericeşti în anul următor. La revenirea membrilor Adunării, s-a reluat şedinţa în plen, unde s-a dat citire propunerilor comisiilor, care au devenit hotărâri ale Adunării Eparhiale pentru anul în curs.

     Cuvântul de încheiere i-a revenit Preasfinţitului Părinte Paisie Lugojanul, care a sintetizat cele cuprinse în deciziile adoptate şi luările de cuvânt ale invitaţilor. Totodată, Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi încredinţarea că toate proiectele propuse pentru anul în curs vor fi împlinite prin ajutorul lui Dumnezeu şi datorită bunei colaborări ce există între Arhiepiscopia Timişoarei şi principalele instituţii locale şi judeţene.

Comments are closed.