Şedinţa Consiliului Eparhial

În data de 21 octombrie la Centrul eparhial din Timişoara a avut loc şedinţa de lucru a Consiliului Eparhial, întrunit sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae Mitropolitul Banatului.
După rostirea rugăciunii “Tatăl nostru”, în cadrul întâlnirii au fost discutate probleme curente ale secţiilor: administrativ bisericească, culturală, economică, asistenţă socială şi patrimoniu.
De pe ordinea de zi a lucrărilor Consiliului eparhial amintim:

Secţia administrativ bisericească
-Raportul oficiului protopopesc privind pensionarea preoţilor pentru limită de vârstă, conform hotărârii Sfântului Sinod;
– raportul oficiului protopopesc Sânnicolau Mare privind transformarea parohiei Teremia Mică în filie a parohiei Teremia Mare, datorită scăderii numărului de credincioşi;
– informare privind organizarea examenului pentru obţinerea gradului I în preoţie şi a colocviului de admitere la gradul I;
– raportul părintelui arhimandrit Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timişoarei, cu privire la propunerea de înfiinţare a unei mănăstiri pe raza localităţii Ierşnic, protopopiatul Făget.
Pe lângă acestea au mai fost aprobate diverse mişcări de personal clerical şi neclerical din protopopiatele componente Eparhiei Timişoarei.

Secţia culturală
– Prezentarea calendarului bisericesc de perete pe anul 2011 şi precizarea respectării hotărârii Sfântului Sinod privind editarea şi comercializarea acestuia. Totodată s-a reafirmat sprijinul pentru fraţii români ortodocşi din Eparhiile româneşti din Serbia şi Ungaria, pentru care se vor tipării calendarele bisericeşti în mod gratuit, ca în fiecare an.
– Prezentarea cotidianului “Ziarul Lumina”, ediţia de Banat şi încadrarea redactorilor responsabili, accentuându-se necesitatea creşterii numărului de abonamente şi sprijinirea concretă a primului cotidian creştin din România, iniţiat prin purtarea de grijă a Preafericirii Sale Daniel Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române;
– Informare privind rezultatele concursului coral “Lăudaţi pe Domnul”, etapa mitropolitană, unde Corul “Armonia”, al catedralei arhiepiscopale vechi din Arad a obţinut locul I şi va reprezenta Mitropolia Banatului la faza naţională ce va avea loc la Palatul Patriarhiei în data de 27 octombrie.
– Informare privind consfătuirea decanilor, directorilor şi duhovnicilor de la instituţiile de învăţământ teologic de pe întreg cuprinsul Mitropoliei Banatului, întâlnire ce a avut loc la Centrul eparhial din Timişoara în data de 19 octombrie. Propunerile acestei consfătuiri au fost comunicate Sectorului Teologic Educaţional din cadrul Patriarhiei Române.

La secţia economică s-au discutat mai multe probleme privind acordarea de ajutoare unor biserici aflate în construcţie, situaţia unor imobile donate parohiilor, modalităţile de susţinere a Centrului eparhial şi Oficiilor protopopeşti, precum şi alte probleme de natură economică.

Secţia asistenţă socială a propus diverse proiecte privind dezvoltarea activităţii sociale în cadrul eparhiei, sub genericul “Pentru o viaţă mai bună” accentuând situaţia copiilor infestaţi cu virusul HIV, aflaţi în grija Centrului eparhial şi găsirea de soluţii pentru integrarea lor în societate. Totodată s-a subliniat importanţa continuării proiectelor finanţate din fonduri europene în contextul situaţiei economice date.

La secţia patrimoniu s-a readus în discuţie situaţia inventarelor parohiale referitoare la bunurile mobile şi imobile, precum şi modul de administrare al acestora.

În finalul întâlnirii Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae a binecuvântat pe cei prezenţi, aducându-le mulţumiri şi aprecieri pentru implicarea lor în bunul mers al vieţii bisericeşti din eparhie.

Leave a Reply