Sfântă Liturghie arhierească la Parohia Luncani, Protopopiatul Făget

Joi, 8 septembrie 2022, de praznicul Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul a săvârșit Sfânta Liturghie la Parohia Luncani, Protopopiatul Făget și l-a instalat pe noul preot Anastasie Kali. Preasfinția Sa a fost întâmpinat de protopopul Făgetului Dorin Ioan Covaci, de preoții Caius Andrașoni – fiu al satului, Ioan Pană și Anastasie Kali.

În frumosul cuvânt de învățătură, Părintele Episcop a subliniat ajutorul și mijlocirea înaintea Tronului Sfintei Treimi pe care Maica Domnului o are pentru fiecare dintre noi, precum și importanța cinstirii Maicii Domnului.

La final, Preasfințitul Părinte l-a instalat pe noul preot în parohie, prezentându-l credincioșilor, sfătuindu-i să se roage mereu unii pentru ceilalți și să rămână în dragoste și unire frățească.

Parohia Luncani numără 123 de familii cu 285 de credincioși iar biserica construită în anul 1975 poartă hramul „Adormirea Maicii Domnului”.

Comments are closed.