Vizită arhierească și sfințire de cruce la Parohia Remetea Luncă

            Duminică, 4 septembrie 2022, Parohia Remetea Luncă din Protopopiatul Făget a primit vizita Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Ioan al Banatului. De dimineață credincioșii cu mic cu mare, îmbrăcați în haine de sărbătoare, împreună cu primarul comunei Mănăștiur, Ioan Rus, precum și un sobor de șapte preoți în frunte cu protopopul Făgetului Dorin Ioan Covaci și parohul Vasile Iulian Ulici l-au primit cu bucurie sfântă pe Întâistătătorul Mitropoliei Banatului.

            În cuvântul de învățătură din cadrul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a vorbit foarte frumos despre tânărul bogat pe care Mântuitorul Hristos l-a chemat să devină apostol și să fie desăvârșit.

            După Sfânta Liturghie Ierarhul a săvârșit slujba de sfințire a crucilor, ce vor fi așezate pe turla bisericii. Părintele Mitropolit a subliniat în cuvinte emoționante importanța acestui eveniment, care se întâmplă la câteva generații, precum și rolul, apărarea și puterea pe care Sfânta Cruce o are în viața credincioșilor.

            Parohia Remetea Luncă, cu hramul Nașterea Maicii Domnului, este formată din 74 de familii cu 272 de credincioși.

Comments are closed.