Sfântul Arhidiacon Ştefan prăznuit la Mănăstirea Dobreşti

        De sărbătoarea Sfântului Întâi Mucenic şi Arhidiacon Ştefan, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, a slujit la Mănăstirea Dobreşti, din cuprinsul Arhiepiscopiei Timişoarei, ctitorie a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Litughie în biserica monument istoric din localitate, care datează din anul 1852. Soborul slujitorilor a fost alcătuit din clerici ai obştii monahale condusă de ieromonahul Matei Buliga .

La slujbă au participat mai mulţi credincioşi, preoţi de la parohiile învecinate, precum şi oficialităţi locale. După slujbă, Ierarhul a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la credinţa jertfelnică a Sfântul Arhidiacon Ştefan, cel dintâi martir al Bisericii lui Hristos. Preasfinţia Sa a arătat că Sfântul Ştefan,  al cărui nume înseamnă „încununat de Dumnezeu”, reprezintă un exemplul de credinţă şi vieţuire creştină pentru noi toţi. În final, grupul vocal „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei a susţinut un recital de colinde tradiţionale româneşti.

Comments are closed.