Slujire arhierescă la Lugoj

        În a doua zi a marelui praznic al Naşterii Domnului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent în mijlocul credincioşilor parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj. Aici, în prezenţa a numeroşi credincioşi şi a oficialităţilor locale, ierarhul a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi slujitori ai parohiei, în frunte cu pr. Ioan Cerbu, protopopul Lugojului. Răspunsurile liturgice au fost date de corul bisericesc „Ion Vidu” al Parohiei „Adormirea Maicii Domnului”, dirijat de prof. Alina Bogoevici.

După slujbă, Preasfinţia Sa a transmis celor prezenţi binecuvântarea şi gândurile de bine ale Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi le-a împărţit iconiţe cu Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos.

Comments are closed.