Sfântul Ioan Botezătorul sărbătorit la biserica Timişoara-Iosefin

Astăzi, 7 ianuarie, Biserica Ortodoxă prăznuieşte „Soborul Sfântului Ioan Botezătorul şi Înaintemergătorul Domnului”. Cu acest prilej Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei Timişoara-Iosefin, cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a numeroşi credincioşi.
Cuvântul de învăţătură a fost rostit de pr. Eugen Babescu, care a prezentat viaţa şi învăţăturile Sfântului Ioan Botezătorul, precum şi semnificaţiile duhovniceşti ale acestui mare praznic. Apoi, Preasfinția Sa, Paisie Lugojanul a săvârşit un parastas de pomenire a ctitorilor şi slujitorilor bisericii, între care şi  pr. Ioan Olariu, un vrednic slujitor al sfântului locaş. La finalul programului liturgic Ierarhul a transmis slujitorilor şi credincioşilor binecuvântarea, purtarea de grijă şi gândurile de bine ale Înalt Presfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, iar celor care îşi serbează astăzi ziua onomastică, le-a adresat urările de bine şi bucurii duhovniceşti și le-a oferit celor prezenţi iconiţe cu Botezul Domnului.

Comments are closed.