Sfântul Nicolae cinstit de elevii Liceului Carmen Sylva

Joi, 6 decembrie, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, la Liceul Carmen Sylva din Timișoara elevii claselor cu profil Teologie Ortodoxă și-au prăznuit patronl spiritual prin participarea la Sfânta Liturghie oficiată de către pr. Sorin Lungoci, consilier pe partea de învățământ și cateheză de la centrul eparhial și de pr. Petre Suru profesor în cadrul liceului. La evenimentul religios au participat și parte din profesorii care predau la această unitate de învățământ. Totodată, a fost susținut un concert de colinde de corala elevilor de la clasele cu profil vocațional dirijată de către profesorul Nicolae Șincari, profesor de muzică bisericească. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către pr. Sorin Lungoci care a prezentat reperele creștine ce caracterizează viața Sfântului Nicolae al Mirelor Lichiei, insistând asupra dreptei cinstiri pe care o datorăm sfinților, acei oameni aleși ai lui Dumnezeu care ne fac prezent în viața noastră modul Treimic de existență. La finalul întâlnirii părintele, ca delegat al centrului eparhial din Timișoara, a transmis celor prezenți și cadrelor didactice binecuvântarea IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului și purtarea de grijă a PS Paisie Lugojanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei.

Comments are closed.