Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul prăznuit la Mănăstirile Dobrești și Românești

       La 20 iulie, Mănăstirea Dobreşti, din cadrul Arhiepiscopiei Timişoarei, şi-a sărbătorit unul dintre ocrotitori, pe Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul. Cu acest prilej, prin binecuvântarea ÎPS Nicolae, Mitropolitul Banatului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, de la mai multe mănăstiri şi parohii timişene și hunedorene. La slujbă au participat clerici şi credincioşi din Dobreşti, dar şi de la parohiile şi mănăstirile învecinate și din Timișoara. Răspunsurile liturgice au fost date de corul Ligii Tinerilor Ortodocși Români din Lugoj conduși de Corina Peia. După oficierea Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba de Te Deum pentru Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, ctitorul principal al acestei mănăstiri, născut în localitatea Dobrești. Din încredinţarea Prea Fericitului Părinte Daniel, Mănăstirea Dobreşti are ca ocrotitori pe ‘Sfânta Cuvioasă Parascheva’, ‘Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul’ şi ‘Sfântul Voievod Ştefan cel Mare’.

Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul prăznuit la Mănăstirea Româneşti

 Numeroşi credincioşi bănăţeni şi-au îndreptat paşii spre Sfânta Mănăstire Româneşti, cu prilejul praznicului Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul aşezământului monahal, de la poalele munţilor Poiana Ruscă. Aceşti au luat parte  cu evlavie la slujbele religioase oficiate încă din ajunul sărbătorii  de obştea mănăstirii, conduse de ierom. Nectarie Arvai. În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, în foişorul de vară al mănăstirii. În cadrul slujbei, Ierarhul a fost înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi, de la mănăstirile şi parohiile învecinate, în frunte cu pr. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului şi ierom Nectarie Arvai, stareţul mănăstirii. În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preasfinţitul Paisie a subliniat aspecte din viaţa şi trăirea Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, edificatoare pentru urcuşul duhovnicesc al fiecăruia dintre noi. Totodată a evidenţiat cinstea pe care trebuie să o acorde credincioşii slăvitului Prooroc Ilie, care, datorită vieţii sale bineplăcute înaintea lui Dumnezeu, a fost mutat cu trupul la cer,  şi pe care Biserica îl numeşte “Înaintemergătorul celei de A Doua Veniri a lui Hristos”. După Sfânta Liturghie, Ierarhul, alături de soborul slujitorilor, a oficiat o slujbă de pomenire pentru ctitorii, fraţii şi monahii trecuţi la Domnul, care se odihnesc în cimitirul mănăstirii. În finalul slujbei, Preasfinţia Sa a transmis obştii monahale şi credincioşilor prezenţi binecuvântarea şi dragostea părintească a Întâistătătorului Banatului, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Nicolae. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul “ Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condos de diac. Ion Alexandru Ardereanu.

Comments are closed.