Sfințire de capelă mortuară la parohiile Jupani și Sudriaș

            Joi, 30 decembrie 2021, capela mortuară care va deservi parohiile Jupani și Sudriaș a fost sfințită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan al Banatului.

            La vremea amiezii Părintele Mitropolit a fost întâmpinat de către primarul comunei Traian Vuia, Vasile Petruescu și alte oficialități ale comunei, de numeroși credincioși îmbrăcați în frumosul port popular al zonei, precum și de un sobor de preoți, însoțiți de parohii Claudius Bihoi, Marian Borițoni și protopopul Făgetului Dorin Covaci.

            După slujba de sfințire a capelei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a vorbit credincioșilor adunați despre respectul datorat celor ce pleacă din lumea aceasta, despre faptul că această capelă va fi ca o gară din care cei care mor pleacă spre Împărăția cerurilor. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a amintit că cei care au plecat din lumea aceasta rămân în legătură cu noi, de aceea este important să îngrijim cimitirele și să îi pomenim în rugăciunile noastre.

            Capela mortuară a fost construită în decurs de trei luni prin grija Primăriei și a Consiliului Local Traian Vuia.

Comments are closed.