Simpozion dedicat Părintelui Teofil Pârâian

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei şi Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români din Timişoara organizează simpozionul cu tema “Prieteni pentru veşnicie în memoria Părintelui Teofil Pârâian” în Aula Magna a Universităţii de Medicină şi Farmacie.

Astfel, marţi 27 aprilie sub genericul Întâlnire cu Părintele Teofil cel rămas în inimile noastre se vor prezenta amintiri şi mărturii din viaţa regretatului duhovnic de către cei care i-au fost apropiaţi sau am putea spune ucenici, şi anume Preasfinţitul Sofian Braşoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, protosinghel Matei, stareţul Mănăstirii Tuturor Sfinţilor din Sinca Nouă, protosinghel Mihail, stareţul Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus şi protosinghel Iustin, stareţul Mănăstirii “Adormirea Maicii Domnului” de la Oaşa;

miercuri 28 aprilie de la ora 7,30 Sfânta Liturghie arhierească la catedrala mitropolitană, ora 12 vizitarea Mănăstirii Timişeni-Şag, unde venea adesea Părintele Teofil când era în Timişoara, ora 18 în Aula Magna sub genericul Întâlnire cu editori şi prieteni ai Părintelui Teofil, vor lua cuvântul Domnul Minstru Secretar de Stat pentru Culte, Adrian Lemeni şi reprezentanţi ai editurilor Teognost din Cluj-Napoca, Reîntregirea din Alba Iulia, Institutul Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, editura Mitropoliei Olteniei şi editura “Invierea” a Mitropoliei Banatului;

joi 29 aprilie ora 7,30 Sfânta Liturghie arhierească la catedrala mitropolitană urmată de slujba de pomenire la şase luni de la mutarea la Domnul a Părintelui Teofil. Fiecare seara de întâlnire este deschisă de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop vicar al eparhiei noastre şi moderată de părintele Sabin Vodă de la Arhiepiscopia Alba-Iuliei. Grupul vocal “Teoforos” al Centrului eparhial şi Corul psaltic “Cosma Melodul” vor interpreta un concert coral specific perioadei postpascale.

Leave a Reply