Simpozion dedicat Părintelui Teofil Pârâian

Sub genericul „Prieteni pentru veşnicie. In memoriam Părintele Teofil Părăian” în zilele de 27 şi 28 aprilie a.c. se va desfăşura la Timişoara un simpozion care va reuni ierarhi, clerici, monahi şi credincioşi din ţară şi din străinătate, ce vor da mărturie despre personalitatea Părintelui Teofil, trecut la cele veşnice în toamna anului trecut. Simpozionul se va desfăşura după următorul program:

marţi 27 aprilie, orele 18, în Aula Magna a Universităţii de Medicină şi Farmacie din Timişoara (piaţa Eftimie Murgu nr. 2), „Întâlnire cu Părintele Teofil cel rămas în inimile noastre”;

miercuri 28 aprilie, orele 7:30, Sfânta Liturghie arhierească la catedrala mitropolitană;

miercuri 28 aprilie, orele 18, în Aula Magna a Universităţii de Medicină şi Farmacie din Timişoara (piaţa Eftimie Murgu nr. 2), „Întâlnire cu cei care au fost în timp editori şi prieteni ai Părintelui Teofil”;

joi 29 aprilie, orele 7:30, Sfânta Liturghie arhierească la catedrala mitropolitană, urmată de slujba de pomenire la şase luni de la mutarea la Domnul a Părintelui Teofil Părăian.

Leave a Reply