Simpozion închinat Sfântului Apostol Andrei şi Zilei Naţionale a României

Vineri, 30 noiembrie, la biserica cu hramul “Pogorârea Sfântului Duh” a Parohiei Timişoara – Dacia, începând cu ora 15:00, a avut loc Simpozionului Internaţional “Columna 2000”, ediţia a 24-a.Evenimentul a fost dedicat Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi Chemat, şi Zilei Naţionale a României.

În deschidere, pr. paroh Ioan Bude, protopop al Protopopiatului Timişoara I, a binecuvântat lucrările simpozionului şi a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură referitor la viaţa şi activitatea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul ţării noastre. În continuare, au luat cuvântul organizatorii evenimentului, apoi au avut loc susţineri de referate ştiinţifice în plen şi lansări editoriale, precum şi comunicări ştiinţifice în domeniile: istorie, istorie culturală şi învăţământ.

Organizatorii simpozionului au fost Consiliul Judeţean Timiş, Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Timiş, Asociaţia Naţională “Cultul Eroilor” din România – filiala Timiş, Parohia ortodoxă Timişoara-Dacia, Fundaţia pentru Cultură şi Învăţământ “Ioan Slavici” Timişoara, Universitatea şi Liceul “Ioan Slavici” din Timişoara, Despărţământul “Ioachim Miloia” Timişoara al Astrei, Societatea culturală “Patrimoniu” Timişoara, Sindicatul Independent al Învăţământului Preuniversitar Timiş şi Federaţia “Spiru Haret”.

Comments are closed.