Reuniune corală în parohia Ghiroda

La biserica ortodoxă a parohiei Ghiroda, protopopiatul Timişoara II, s-a desfăşurat vineri, 30 noiembrie, cea de a XI-a ediţie a festivalului coral închinat Sfântului Apostol Andrei şi Marii Uniri de la 1 decembrie 1918.

Evenimentul a debutat cu Sfânta Liturghie, săvârşită de pr. Ioan Mermeze, parohul bisericii, înconjurat de un ales sobor de preoţi, de la mai multe parohii din eparhie, precum şi din Banatul sârbesc. Festivalul a avut loc în prezenţa a numeroşi credincioşi din localitate şi reprezentanţi ai autorităţilor locale.  Cu acest prilej, au susţinut recitaluri de colinde şi cântece patriotice un număr de 10 coruri şi grupuri corale din , Torac – Serbia, Sărcia- Serbia, Reşiţa, jud. Caraş- Severin, Giroc- jud. Timiş, Giarmata Vii, judeţul Timiş, Timişoara şi Făget- jud. Timiş.

Delegatul Centrului eparhial la eveniment a fost pr. Sorin Lungoci, care a transmis tuturor celor prezenţi binecuvântarea şi felicitările Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului şi ale Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop- vicar al eparhiei.

Comments are closed.