Simpozion internaţional de teologie_

În zilele de 9-10 mai anul curent se va desfăşura Simpozionul internaţional de teologie cu tema “Sfânta Euharistie şi experienţa pocăinţei în tradiţia ortodoxă“, organizat de Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie în colaborare cu Mitropolia Banatului, la Universitatea de Vest din Timişoara. Scopul general al simpozionului este acela de-a explora sensurile şi semnificaţiile teologice ale Sfintei Euharistii în tradiţia ortodoxă, precum şi legătura indisolubilă dintre Sfânta Euharistie şi experienţa duhovnicească a pocăinţei în spiritualitatea creştină.

Propunerile de lucrări trebuie să conţină numele şi prenumele autorului, titlul academic, afilierea instituţională (dacă este cazul), numărul de telefon, precum şi un scurt abstract (150-200 de cuvinte). Titlurile comunicărilor trebuie trimise până la data de 27. 04. 2014 la următoarea adresă: dlemeni@yahoo.com.

Lucrările simpozionului vor fi publicate la o editură acreditată CNCS.

Cazarea şi masa vor fi asigurate de Sfânta Mănăstire Timişeni-Şag.

Asigurându-vă de întreaga noastră preţuire şi consideraţie, vă aşteptăm cu drag.

Comments are closed.